כל מה שרצית לדעת על הקפאת זרע

במאמר זה נעסוק בהליך הקפאת זרע, אליו פונים בין היתר אנשים אשר חלו במחלה כלשהי וברצונם לשמר את זרעם לשימוש עתידי.

כיום, הודות להתקדמות משמעותית ברפואת הפוריות, הן אצל גברים והן אצל נשים, ניתן להשיג הריון גם כאשר יש רק תאי זרע בודדים ואולי כאשר תאי הזרע אינם באיכות הטובה ביותר. לפעמים יש קושי לספק את דגימת הזרע או שמדגם הזרע אינו מכיל זרע כלל, רק נוזל. במצבים אלה צוות בנק הזרע יציע דרכים חלופיות לייצור זרע ושמירה על פוריות. לעיתים יש צורך בטיפול דחוף ולא ניתן לעכב אותו כדי להשלים את תהליך ייצור הקפאת הזרע הרגיל.

הקפאת זרע לתרומה מיועדת לשימוש על ידי נשים או זוגות הזקוקים לזרע מתורם בכדי להיכנס להריון. התרומה מתבצעת בצורה אנונימית, התורמים הם גברים קטנים ובריאים, והם בעלי ניסיון מלא, ולכן התורמים אינם יודעים מיהו התורם והתורם לא יודע מי תרם את התרומה.

הקפאת זרע
הקפאת זרע

השימוש במנות זרע קפואות שנאסף על מגבר חולה בסרטן אינו כרוך בסיכון להעביר תאי סרטן לאישה או לעובר. דגימות זרע המיועדות להקפאה שמרנית אינן מכילות תאים סרטניים. אין סיבה לחשוב בצורה מוגזמת אם יש להקפיא את הזרעים. אם בוצע אחסון זרע ולא נדרשת ספירה עתידית, ניתן לבקש אותם בכל עת.

המתנה להחלמת ייצור הזרע לאחר השינוי בו קיימת הזדמנות לחדש את ייצור הזרע, כאשר טרם בוצע טיפול הגורם לפוריות קבועה, ההמלצה היא בדרך כלל להמתין לחידוש ייצור הזרע. כדי לוודא כי השפעות הטיפולים על ייצור הזרע והפגיעה בחומר הגנטי עברו ההמלצה להמתין כשנתיים.

במקרה של מוות (חס וחלילה) באופן כללי יתכן ויהיה צורך בהשמדת הזרע, או שניתן יהיה לאפשר לבן הזוג להשתמש בזרע לטיפולי פוריות. בכל עת תוכלו לפנות לבנק הזרע ולשנות את ההוראות המופיעות על השימוש בזרע במקרה של מוות. בכל מקרה, לעולם לא ישמשו מנות זרע קפואות לתרומות לנשים או לזוגות הזקוקים לתרומת זרע.

פרק זמן ארוך זה יכול להיות משמעותי עבור זוגות מבוגרים או זוגות המחפשים צאצאים מרובים. ברפואת הפוריות, גברים ונשים כאחד, גיל מבוגר נחשב לגיל 35. בעיית הגיל חשובה במיוחד אצל נשים. מגיל 35 סיכויי ההצלחה של טיפולי הפוריות מתחילים לרדת בצורה משמעותית וזו אחת הסיבות בגינה אנשים פונים לפתרון של הקפאת זרע.

כמה עובדות חשובות בנושא הקפאת זרע: יש הבדל מהותי בין מתן זרע להקפאה לתרומה לבין מתן זרע להקפאה לשמירה על הפוריות ושימוש עתידי על ידי האדם עצמו. שימור הזרע לצורך הרבייה אצל גברים חולי סרטן מיועד לשימוש בלעדי של הגבר שביצע את שימור הזרע. דגימות זרע המסופקות לשמירה על הפוריות – לא יסופקו בשום חלק לשימוש זוגות אחרים. מנות זרע קפוא – מאוחסנות במשך עשורים רבים. למרות שזרעים קפואים עשויים להיות באיכות ירודה בהשוואה לזרעים טריים, רוב הירידה באיכות מתרחשת בתהליכי ההקפאה וההפשרה והיא לרוב בלתי תלויה בזמן אחסון הזרע.