מגפת הקורונה – הנחיות חדשות

המדריך המלא להגבלות החדשות שייכנסו לתוקף היום (שישי 17-7).

כידוע, נגיף הקורונה ממשיך להשתולל בארץ ובעולם ולגבות קורבנות חדשים – ועל הדרך הוא משבש את חייהם של מאות מליוני אנשים.

בארץ אנו עדין בשבועות האחרונים לתופעה מדאיגה המכונה גם "הגל השני". בתקופה זו אנו מדווחים על עשרות נפטרים עד כה במה שנראה כהידרדרות מהירה שאף אחד לא ציפה לה.

בימים אלו הארץ סוערת הן מבחינה בריאותית, מבחינה כלכלית ואף מבחינה פוליטית משום שנשמעים קולות רמים של ביקורת כלפי הנהגת המדינה בשל מה שנתפש על ידי חלקים נרחבים בעם כניהול לקוי של משבר הקורונה. בימים אלו אפילו גורמים בליכוד, מפלגת השלטות נאלצים להודות בפומבי כי "ישראל לא במקום טוב".

נגיף הקורונה
נוסעים ברכבת, עוטים מסכות בצל מגפת הקורונה.

מנכ"ל משרד הבריאות צוטט לאחרונה מדבר על אפשרות מתקרבת וכמעט בלתי נמנעת להכרזה על סגר כולל. בראיון שקיים לכלי התקשורת הוסיף: "אדגול בהחמרת ההגבלות, כולל מניעת התקהלויות". יואב קיש סגן שר הבריאות משגר טונים דומים: "חייבים ללכת לצמצום משמעותי בהתקהלויות".

לנוכח העלייה המשמעותית בכמות החולים, ביקשה פרופ' סיגל סדצקי לרענן את ההנחיות לבידוד ביתי. סדצקי מבהירה: "להשלים את הבידוד גם אם התוצאה שלילית".

בעקבות מצב התחלואה הלא מעודד ובתום דיון לילי על החמרת ההנחיות, אישרה הממשלה הגבלות חדשות בסופי שבוע. לא מדובר על מגבלת מרחק מהבית, אלא על הגבלות כגון סגירת חנויות וקניונים בסופי שבוע משעה 17:00 ועד יום ראשון ב-5:00 בבוקר. כמו כן הוכרז על איסור ישיבה במסעדות וכל חופי הים החל מיום שישי ה 24 ליולי ייסגרו גם הם למשך סופי השבוע.

החמרות נוספות אושרו גם בימי חול, ובהם סגירת מכוני כושר ייסגרו, והוטלה הגבלה על התקהלויות, אשר כעת מותנות בהגבלה של עשרה אנשים במבנים סגורים, ובשטחים פתוחים מוגבלות עד 20 איש.

בתוך כך, בצל הגבלות הקורונה וסגירת אולמות האירועים – ההערכות מדברות על כ 200 אלף מובטלים בענף האירועים אשר ספג ככל הנראה את המכה הקשה ביותר במשק. מדובר בבעלי אולמות אירועים, לופטים, צימרים, שיחד עם עמיתיהם אנשי הסאונד וההפקה, עובדי הקייטרינג, צלמי האירועים – ובעלי מקצועות רבים נוספים – כל אלו נאלצים להתמודד בתקופת הקורונה עם עצירת הכנסות, כך שבפועל הם תלויים בממשלה הן מבחינת ניהול מגיפת הקורונה ועצירתה, והן מבחינה כלכלית בדמות מענקים והלוואות אשר הופכים ליותר ויותר קריטיים ככל שהמשבר נמשך ומחריף.